Et ahvatleda kala kunstputukat napsama, tuleb osata sööta loomutruult mängitada. Mőnikord tuleb söödaga imiteerida ujuvat, roomavat vői pőgenevat putukat, mőnikord tuleb jällegi lasta putukal liikumatult allavoolu triivida.
Kui kalastate ühepäeviku imitatsiooniga, peab see käituma sarnaselt ülejäänute allavoolu triivivate päevikutega.
Kalad seavad end sisse kohtades, kus veevool toob neile konveierilindina ette putukaid ja loomakesi, samuti ka hingamiseks hapnikku. Vahetevahel napsavad kalad ekslikult ka midagi mittesöödavat - mőne oksakese vői seemne. Jälgides esemeid, mis allavoolu kanduvad, harjuvad kalad eristama neist toitu. Toit kandub allavoolu enamasti kindlas veesügavuses, teatud kiirusega ning teeb iseloomulikke liigutusi. Kui kala märkab sööta liikuvat ebaharilikult, ignoreerib ta seda vői varjub mőneks ajaks.
Kunstputuka ebaloomulikku liikumist veepinnal nimetatakse "lohisemiseks". Lohisemist pőhjustab vahel ka tuul, liigutades heite- vői koonusnööri ning tekitades sellega putuka järele V- kujulise vao. Lihtsaim viis lohisemise avastamiseks on vőrrelda putukat mőne teise veepinnal triiviva esemega. Kui teie putuka liikumise kiirus veepinnal erineb teiste triivivate esemete kiirusest, on tegu lohisemisega.
Kui kasutate őiget kunstputukat, kuid ei suuda kala sellega peidupaigast välja meelitada, vőib pőhjuseks olla liiga jäme lips vői putuka lohisemine.
Lohisemise vältimiseks on olemas mitu vőimalust.
Muutke asukohta
Parim viis lohisemise kőrvaldamiseks on oma asukoha muutmine jőes. Sellega likvideerite veevoolu mőju heitenöörile ja koonusnöörile.
Pinnal toituvale kalale őnnestub lähemale hiilida, kui sügaval paikneva kalani. Mida kőrgemal kala asub, seda väiksem on ta nägemisulatus ülalpool veepinda.
Jahi kala
Esimesed 5 -10 minutit uue veekogu ääres on väga olulised kala asukoha avastamisel. Ärge tehke äkilisi liigutusi. Kui astute vette, liikuge aeglaselt, et jalad ei tekitaks vees mulinat. Hoidke end madalal. Lendőngitsemine sarnaneb rohkem jahile kui kalapüügile. Seetőttu on tähtsal kohal luuramine ning varitsemine.
Hüpitamine
Hüpitamine on iidne ja resultatiivne mängitamistehnika, mis leiutati ajal, kui kalapüügiks kasutati veel pikki ritvu ja ridvapikkust nööri. Hüpitamine ei lase putukal lohiseda, kuna kogu nöör ja suurem osa koonusnöörist on őhus. Vees on vaid putukas ja osa lipsust.
Vooluveekogul on vőimalik hüpitamisega peibutada kallaste lähedal toituvat kala. Raskeim osa on kalale lähedale hiilimine. Seda tehakse peamiselt roomates. Laske ettevaatlikult putukas pisut ülesvoolu, et see kanduks vooluga otse kala ette.
Hüpitamine on väga resultatiivne muneva puruvanaliblika imiteerimisel. Kergitage putukat veepinnalt ning laske siis tagasi langeda.
Kuigi hüpitamist peetakse mőnel pool ebaeetiliseks püügiviisiks, nőuab see siiski väga head hiilimisoskust.
Vahetage lipsu
Vahetevahel aitab lohisemist kőrvaldada peenema ja pikema lipsu lisamine. Heite lőpuosas kipub peenike, pikk ja pehme lips langema küll ühte hunnikusse, kuid mőne aja pärast veab vool selle sirgu.
Heite lőpus tehke ridvaotsaga paar vibutust
Kui teete ridvaotsaga enne heitenööri veele langemist paar vibutust, sunnite sellega heitenööri sik-sakina veele langema. Selline manööver annab teile rohkem aega putuka vabaks ujutamiseks - veevool ei vea nii kiiresti nööri sirgeks.
Heite korrigeerimine
Heite korrigeerimine on tehnika, millega pikendate putuka vaba triivi allavoolu. Eriti vajalik on korrigeerimine siis, kui püüate vastaskalda lähedalt ning heitenöör langeb üle jőe kiirevoolulise keskosa.
Heite korrigeerimine toimub nii: kui vool hakkab heitenööri allavoolu kaarde vedama, suunake ridvatipp nöörikaarele, ning tehke seejärel ridvaotsaga heide ülesvoolu. Liigutust vőib vőrrelda ülisuure raamatulehekülje lappamisega.
Olles omandanud neljaosalise heite, vőite korrigeerida nööri järgnevalt: peale heidet ette ning pausi viige heitekäsi kaugele ette ja küljele. Putukas lendab suunda, kuhu osutas ridvatipp peale heidet, heitenöör aga langeb küljele.
Putukate mängitaminePuruvana hüpitamine veepinnal vőib panna letargilise kala sööta ründama. On olemas mitmeid kunstputuka mängitamismooduseid, mis panevad sööda liikuma sarnaselt elusputukatega.
Vastsete ja nukkude tőstmine voolus
| Et jäljendada pinnaletőusvat ühepäevikut vői puruvana, heitke oma sööt kalast ülesvoolu arvestusega, et vooluga triivides jőuaks see vajuda kalaga samale sügavusele. Jälgige putuka liikumist ning kui see on jőudnud kalani, tőstke putukat, nagu sooviks see pinnale tőusta. Sageli vőib selline tőstmine ahvatleda kala putukale järgnema ja seda haarama. |
Hüpitamine
| Paljud putukad nagu Wooly Bugger ja Clouser Minnow on valmistatud materjalidest, mis paneb sööda jőepőhja kohal vonklema ja hőljuma. Clouser Minnow on juba raskustatud, seetőttu sobib ta eriti hästi sellise tehnika kasutamiseks.
|
Teistele putukatele lisage lipsule otse putuka ette tinahaavel. Heitke sööt ristivoolu ning tőstke ja langetage lühikeste liigutustega ridvatippu, sundides putukat veekogu pőhjal hüplema. Taoline liigutus meenutab vähikese vői kalamaimu liikumist. Veepinnal libistamine
| Suure püügikoormusega veekogudel vőib ettevaatlik kala keelduda ka kőige realistlikemast ja lohisemisvabadest putukatest. Sellisel juhul üritage kasutada Spyderit vői Bivisible putukat.
|
Heitke putukas diagonaalis vastuvoolu. Seejärel tőstke ritv üles, et heitenöör ja enamus koonusnöörist tőuseksid kőrgemale. Tőmmake lühikeste tőmmetega nöörist, et putukas tőuseks veepinnale hüplema vői libisema.Ujutamine
| Kulutage pisut aega kalamaimude jälgimisele vees. Maimud teevad lühikesi sööste tugevasse veevoolu, ohtu tunnetades ka pikemaid. Sageli ahvatleb see röövkala rünnakule. Et muuta sööda liikumine vees loomulikuks, heitke putukas diagonaalis pisut allavoolu.
|
Et sööt ujuks kiiresti ning meenutaks pőgenevat kalakest, hoidke ridvatipp madalal veepinna lähedal ja tőmmake lühikeste, äkiliste tőmmetega nööri enda poole.
Ärge kunagi ujutage putukat kala suunas - see jätab kalale mulje, nagu teda rünnataks. Mulistamine
| Paljud putukad tekitavad mulinaid ja solinaid kui neid mööda veepinda vedada. Sellised putukad nagu Goofus Bug vői Maine meelitavad isegi ettevaatlikku forelli, havidest-ahvenatest rääkimata. Hoidke ridvatippu veepinnaga paralleelselt ja tőmmake nööri lühikeste, teravate randmelöökidega. |
MEELDETULETUSEKS:
1. Et tabada kala, peavad kunstputukad käituma veepinnal elusputukatega sarnaselt.
2. Kui veevool veab nööri ja koonusnööri sirgeks, muudab "lohisemine" pinnaputuka käitumise ebaloomulikuks ning kala ei ründa seda.
3. Enamik veepinna all ujuvatest ja ka paljud pinnaputukad annavad palju paremaid püügitulemusi kui neid mängitada.