AVALEHTKALASTUSVARUSTUSGALERIIPUTUKADFOORUM
 
kasutaja 
salasõna 
 
Ãœritused
Artiklid
Reisikirjad
Videod
Lendõnge A&O
Sissejuhatus
Lendõnge seadmine püügikorda
Kala toidulaud
Heitetehnika
Kust otsida kala ?
Elusputukate jäljendamine
Kala haakimine ja väsitamine
Kalamehe eetika
Püügikalad
Ohutuks õngitsemiseks
Tehisputukate valmistamine
Jõed ja kalad
Viited
Püüa ja Vabasta
Flyfishing.ee
  

TEHISPUTUKATE
VALMISTAMINE


Lendőngega kalastamine on kahtlemata pőnev tegevus. Veelgi pőnevam on aga püük endaseotud putukaga.

Putukate sidumine on täpselt nii lihtne vői keeruline, nagu te seda enda jaoks teha soovite. Putukavalmistamise pőhiideeks on erinevate materjalide sidumine ümber őngekonksu.

Putukate sidumine aitab ka kulusid säästa. Kui arvutate kokku töövahendite ja materjalide
maksumuse, saate putuka hinnaks vähem kui 10% poesmüüdavate putukate hinnast.

 
Kui teile meeldib käsitöö, avastate peagi, et putukate sidumine on sama rahustav ja lődvestav kui kalapüükki. Alustades putukate sidumist, vajate järgnevaid tööriistu:

Statiiv - konksu fikseerimiseks sidumise ajal.

Näpitsad (väiksemad, terava otsaga) - konksu kida mahapainutamiseks. Väikestel konksudel vőib selleks kasutada ka sidumispingi "mokkasid".

Luisk - konksu teritamiseks. Konks on piisavalt terav siis, kui see haakub sőrmeküünde.

Niidihoidja - niidi mähkimise hőlbustamiseks. Hőlbustab niidi sidumist keerd keeru kőrvale.

Tőmmits - aas vői konks, millega tőmmatakse sidumisniit läbi niidihoidja toru.

Sőlmetegija - putuka pea ja lőpetussőlme tegemise tööriist.

Käärid (teravate otstega) - materjalide lőikamiseks ja tasandamiseks.

Häklitangid - häklite fikseerimiseks sidumise ajal.

Nőel (koos sőlmesilmusega) - kasutatakse laki vői epoksiidi kandmisel putuka "peale" vői muudele osadele. Kasutatakse ka putuka viimistlemiseks. Nőela teises otsas asuvat silmust kasutatakse putukavalmistamise lőppjärgus teatud sőlmede tegemisel.

Epoksiidlakk - kasutatakse putukapea töötlemisel, vältimaks sőlmede lahtitulekut. Läbipaistev küünelakk vőib epoksiidlakki edukalt asendada.

Üldiselt järgivad putukate sidujad "sidumisretsepte". Retseptis on loetletud teatud putuka sidumiseks vajaminevad materjalid. Tavaliselt on kirjas ka koostisosade sidumise järjekord.

WOOLY WORM on üks efektiivsemalt töötavaid magevee putukaimitatsioone, mida on samas ka väga lihtne valmistada. Valmistamise retsept on järgmine:

Konks#12-2; 2XL
NiitMust
SabaPunase lőnga kiud
HäkkelPalmered
KereKeskmise jämedusega chenill 
 

Mőnedes retseptides nimetatakse erinevaid konksukujusid vői isegi soovitatakse konkreetse tootja teatud konksumudelit. Antud retsept vőimaldab teil valida konksu suurust tillukesest #12-st kuni #2-ni.

Märge 2XL tähendab, et konksu säär ("shank") on kahe mőődu vőrra pikem kui harilikul konksul. Kood 1XL tähistab vastavalt ühe mőődu vőrra pikemat konksusäärt, XS tähendab "eriti lühikest" säärt.

KÅ‘rvaloleval joonisel on kujutatud konksu erinevad osad.




Sidumisniit on vahatatud, et tekiks parem haardumine materjalidega. Putukate sidumiseks kasutatavat niiti valmistatakse erinevates mőőtudes ja värvigammades. Standardne toon on must, kuid vőite vabalt kasutada ka teist värvi sidumisniiti.

Wooly Worm'i sabamaterjaliks on lőngakiud, mida saab hankida lendőngitsemise vői käsitöömaterjalidega kauplevast poest. Tavalise Wooly Worm'i retsept näeb ette punase lőnga kasutamist, kuid mőned lendőngitsejad eelistavad fluorestseeruvat roosat, vői kollast värvi. Vőite kasutada ka suvalist teile meeldivat tooni.

Häkliks nimetatakse kuke kaelasulgi, mis keeratakse ümber konksu nii, et suleudemed jäävad turritama sarnaselt lille kroonlehtedega. "Grizzly" on üks paljudest vőimalikest toonidest - sellel on vaheldumisi mustad ja heledamad udemed.

"Palmered" tähendab seda, et häklit tuleb keerata ümber konksu kogu putuka pikkuses - tagant kuni ette välja.

Chenill on keerutatud materjal, mida kasutatakse kampsunite ja päevatekkide valmistamisel. Lendőngitsemise- ja käsitöökauplustes on chenill'i saadaval erinevates paksustes. Must, pruun ja oliivikarva on arvatavasti enamkasutatavad toonid, kuid loomulikult vőite kasutada suvalist teile meeldivat värvitooni.

Sidudes kümmekond Wooly Worm´i, omandate algoskused, mida saate kasutada mitmete putukate sidumisel. Antud putukas jäljendab keviku ja kiilivastset ning teisi kala toidulauale sattuvaid veeputukaid. Muutes konksu suurust ja pisut ka putuka valmistamisel kasutatavaid materjale, vőite siduda Wooly Bugger´i, mis jäljendab kaani.

KÅ‘rvaloleval joonisel on kujutatud tehisputuka erinevad osad. 




Kui seote putukat, alustage koksusääre lőpust (pőlve algusest) ja liikuge ettepoole, arvestades seotava materjali ja sidumistehnikaga.

Nüüd oleme jőudnud järgmise osani, kus on juhised paremakäelisele sidujale:

1. Valmistage ette vajalikud materjalid:
Lőigake tükike lőnga - umbes konksusääre pikkune. Valige välja pikem häkkel ning lőigake paras jupp chenill'i (umbes 15cm). Puhastage umbes sentimeetri pikkune osa chenill'ist karvadest, tőmmates seda pöidla ning nimetissőrme küünte vahel. Nii on seda hőlpsam konksule siduda.

2. Et oleks kergem alustada, vőtke suurem konks. Kinnitage konks statiivile - konksusilm peab osutama paremale.

3. Sidumise alustamiseks tőmmake niidihoidjast välja ca 15cm niiti. Mähkige niit konksule kellaosuti liikumise suunas (paremalt vaadatuna), alustades
3-4 mm kauguselt konksusilmast ja sidudes seejärel kuni konksusääre lőpuni.
 
4. Jätke niidihoidja rippuma ning lőigake ära niidikinnitamise ots. Vőtke lőngajupp pöidla ja nimetissőrme vahele ja paigutage see konksusääre lőppu.


 

Vőtke niidihoidja ja tőstke see üles nii, et niit jookseks vasaku käe kokkusurutud sőrmede vahelt läbi. Ärge tőmmake esialgu niiti liialt pingule. Jätke lőng niidiaasa vahele ja kinnitage see konksule. Korrake seda operatsiooni veel kord ja tőmmake niit korralikult kinni.

Nüüd kinnitage lőng juba 3-4 tavalise niidikeeruga. Kui lőng jäi liiga pikk, lőigake see parajasse mőőtu ja harutage nőelaga selle kiud lahti, et moodustuks ilus kohev tutt. Saba peaks jääma 6-7mm üle konksupőlve.

5. Siduge saba taha tippupidi häkli sulg. Kinnitage sulg sarnaselt saba kinnitamisega.
Kinnitage sulg kahe aasaga, tőmmake niit kővemini kinni ja tehke siis veel kolm keerdu lisaks. Sule laiem osa peab jääma konksu taha, kus ta ei sega edaspidist tegevust.

6. Nüüd on vaja siduda keha moodustamiseks chenill'i. Siduge kohe sule taha karvadest vabastatud chenill'i kiud nii, et chenill jääks suunaga konksupőlve poole. Siduge chenill tugevalt konksusääre külge.

 

7. Vőtke häkkel ja chenill eest ära ja mähkige niiti keerd keeru kőrvale, kuni jőuate 3-4mm kaugusele konksusilmast. Seejärel laske niidihoidja rippu.

8. Vőtke chenill ja mähkige see kellaosuti suunas keerd-keeru kőrvale, kuni jőuate 3 - 4 mm kaugusele konksusilmast. Seejärel tőmmake chenill vasaku käega alla ja tehke niidiga ümber selle 3 - 4 keerdu. Nüüd lőigake liigne materjal ära ja kinnitage chenill 2 - 3 niidikeeruga.

9. Vőtke häkli otsast ja hakake seda ümber keha keerama. Kőige parem oleks üritada sättida häkkel kohtadesse, kus chenill'i küljed kokku puutuvad.



Keerake häklit, hoides sulge nii, et udemed oleks suunatud üles. Keha katmist häkliga nimetatakse "palmering'iks". Kui jőuate ette välja, kinnitage sulg samamoodi kui chenill. Seejärel laske niidihoidja rippu ja lőigake ära sule ülejääk.

10. Moodustage niidiga putuka pea ja tehke sőlmetegijaga 2 sőlme.

11. Katke "pea" lakiga ja laske sel kuivada.

Őnnitlused! Valmistasime just putuka, mis töötab igal mageveekogul üle kogu maailma! Samuti omandasime pőhioskused, mida saab kasutada teiste putukate sidumisel.


 


Et arendada őpitud oskusi ja kinnistada őpitut, siduge kümmekond Wooly Worm'i. Valmistage neid eri suurustes ja värvitoonides.

Lühikese lőngajupi asemel vőite kasutada sabamaterjaliks kimpu pehmeid Marabu suleudemeid. Viimased tuleb konksusääre pikkuselt putukale taha siduda ja saategi Wooly Worm'i järgmise variatsooni.

Et valmistada kalamaimu imitatsiooni, siduge Wooly Worm pika säärega konksule. Valmistage hőbedasest vői valgest chenill'ist keha ja lisage pikk Marabu
(vői mőnest teisest pehmest materjalist) tiib.

Lisage tillukesele konksule seotud Wooly Worm´ile pisike kimp hirvekarvu tiivaks ja saategi puruvana liblika imitatsiooni.

Katsetage erinevate materjalide ja tehnikate kasutamist.





Lődvestumiseks ja igapäevastressist vabanemiseks pole paremat tegevust, kui putukate sidumine. Eriti mőnus on seda teha külmadel talveőhtutel, unistades vőitlusest kalaga oma lemmikjőel.