AVALEHTKALASTUSVARUSTUSGALERIIPUTUKADFOORUM
 
kasutaja 
salasõna 
 
Ãœritused
Artiklid
Reisikirjad
Videod
Lendõnge A&O
Sissejuhatus
Putukad
Koonusnöörid ja lipsud
Heitenöörid
Ridvad
Rullid
Riietus
Ergonoomika
Lisavarustus
Lendõnge seadmine püügikorda
Kala toidulaud
Heitetehnika
Kust otsida kala ?
Elusputukate jäljendamine
Kala haakimine ja väsitamine
Kalamehe eetika
Püügikalad
Ohutuks õngitsemiseks
Tehisputukate valmistamine
Jõed ja kalad
Viited
Püüa ja Vabasta
Flyfishing.ee
  

Heitenöörid


Varustusetootjad on välja töötanud nööre ja ritvu erinevate kalastusmooduste ja -rakenduste tarvis. Mida suuremat kala plaanitakse püüda, seda suuremat sööta tuleb heita ning seda raskemat heitenööri vajatakse. Loomulikult vőib ka juhtuda, et saadakse kerge rakendusega suurt kala vői vastupidi.

Väikeste söötadega püügiks kasutavad kogenud kalastajad #1,2,3 klassi nööre. Enamik forelliőngitsejaist eelistavad #4...7 klassi heitenööre ning havi- ja lőhepüügiks #7...10 klassi nööre.

Olles otsustanud, millise klassi heitenööri hankida, peab sőltuvalt püügitehnikast valima ka nööri heitepea(kuju) ja ujuvuse.
Et sööt koos koonusnööriga langeks veepinnale vőimalikult vaikselt, on heitenöör otsast peenike ning läheb siis kooniliselt vői järsemalt üle heitepeaks. Viimane annab nöörile heitmiseks vajamineva raskuse. Seejärel aheneb heitepea koonuseliselt nööri tagaosaks.

Heitepea omadused - nööri ujuvus ja klass, on kirjeldatud nööri pakendil.
Näiteks: WF#5F - Weight Forward (raskus ees); 5. klass; F -floating(ujuv)

Nüüd erinevatest heitepeadest:

Heitepead 1Heitepead 2

Double-Taper (DT) - nöör, mis on otstest peenike ja jämeneb mőlemalt poolt kooniliselt kuni keskkohani. Puudub traditsiooniline taganöör(running line), kuna nöör on sümmeetriline. Eriti mugav on DT - nööri kasutamine rullheitel. Ka on DT puhul vőimalik peale ühe otsa kulumist nööri ümber pöörata, pikendades seeläbi heitenööri kasutusiga.

Weight-Forward (FW) - kindlalt populaarseim nöör lendőngitsejate hulgas. Putukapoolne ots on peenike, jämeneb kooniliselt heitepeaks (ca 1,8m jooksul) ning aheneb seejärel taganööriks (running line). Enamikes magevee - kalastustingimustes on WF nööri kőige lihtsam kasutada.

Speciality Tapers - erikoonused, mis on valmistatud just teatud kalastamisviisi vői kalaliiki silmas pidades, nt. Bonefish, Tarpon. Taolistel nööridel on harilikult lühikesed jämedad heitepead kiireteks pikkadeks heideteks.

Shooting Heads - erinevalt tavanööridest, mis on umbes 90 jalga
(1 jalg = 30,5 cm) pikad, on heitepead 30 - jalased ning lisatakse eraldi väga peenikese taganööri(running line) külge. Nagu juba nimetus ütleb, on need pead "tulistamiseks" - pikkade, väga kiirete heidete sooritamiseks.

Nööri ujuvus - enamasti sobib forelli - ja harjusepüügiks "ujuv" nöör. Kui vesi on madal ja sööt on vaja toimetada ülemistes veekihtides paikneva kalani, vőime kasutada uppuvat putukat vői lisada koonusnöörile raskusi.

Paljudel juhtudel vőime vajada uppuva tipuga vői täisuppuvat nööri. Uppuva tipuga nööridel upub vaid osa nöörist, muutes heite alustuse kergemaks. Uppuvate tippudega nöörid on ideaalsed püügiks kiirevoolulistes vetes, kergemad nöörid aga püügiks seisvas vees. Väga sügavas vees püügiks tuleb valida täisuppuv nöör.

Tootjafirmad valmistavad ka nn "vahepealseid" nööre. Kui katta sellist nööri spetsiaalse geeliga, siis nöör ujub. Ilma geelita nöör upub.
Enamik heitenööre kestavad korraliku ümberkäimise ja hoolduse korral mitmeid hooaegu. See eeldab soovitavalt nööri puhastamist vedelseebilahuses peale iga püügipäeva lőppu. Nööri pole soovitatav hoida pikka aega päikesekiirguse all, samuti tuleks vältida putukatőrje jms. kemikaalide sattumist nöörile.

Pőhjanöör - on punutud nöör mis kinnitub rullipoolile, andes heitenöörile lisapikkust. Pőhjanöör vőimaldab suuremal kalal rohkem nööri rullilt välja vedada, andes meile suuremad vőimalused kala väsitamiseks. Pőhjanöör töötab ka rulli "täitematerjalina" ja on polstriks heitenöörile, hoides ära murdejälgi heitenööril.