AVALEHTKALASTUSVARUSTUSGALERIIPUTUKADFOORUM
 
kasutaja 
salasõna 
 
Ãœritused
Artiklid
Reisikirjad
Videod
Lendõnge A&O
Sissejuhatus
Lendõnge seadmine püügikorda
Kala toidulaud
Heitetehnika
Heide
Neljaosaline heide
Lahendused
Kahe punkti juhtimine
Kuivatusheide
Nööri "tulistamine"
Rullheide
Harjutused
Kust otsida kala ?
Elusputukate jäljendamine
Kala haakimine ja väsitamine
Kalamehe eetika
Püügikalad
Ohutuks õngitsemiseks
Tehisputukate valmistamine
Jõed ja kalad
Viited
Püüa ja Vabasta
Flyfishing.ee
  

Heide


Selleks, et heitenööri liikuma panna, peab liigutama küünarvart edasi - tagasi. Kujutage ette, et viskate kahvli otsast kartulit. Küünarvars liigub analoogselt ka lendőngeheitel.

Erinevalt haamrilöögist ei minda lendőngeheite puhul heiteliigutusega lőpuni. Heiteliigutuse teostamiseks vajatakse kahte kiirendusega heidet. Esmalt kiirendusega taha, siis kiire peatus ning seejärel kiirendusega ette, lőpetades äkilise peatusega.

Proovige őues visata kahvli otsast toore kartuli tükke. See vőib kőlada imelikult, kuid tegevusel on oma mőte ;-)
Hoidke rannet jäigalt ja sirgelt, küünarnukki aga lődvestunult keha kőrval. Esmalt heitke kartulitükk enda taha (üle őla, pisut ülespoole). Hoides jätkuvalt rannet fikseerituna, püüdke käsivart mitte pingutada ja heitke nüüd kartulitükk ettepoole, pisut üles.

Kui proovite "kartuliharjutust", siis näete, et kartulitükk lendab kahvli otsast minema hetkel, kui olete kiirendamise lőpetanud ja peatate järsult küünarvarre. Täpselt samuti töötab ka lendőng heiteliigutuse ajal. Heitenöör lendab kas ette vői taha hetkel, kui ritv on järsult peatatud.

Alustage heiteliigutuse harjutamist ilma ridvata, seejuures vőite abiks vőtta märja värvipintsli, hoides seda varrest, suunaga üles. Küünarnukk peaks olema vöökoha juures, pöial peab olema "ridva käepideme" peal, suunaga üles.

Heite harjutamine: heide on rütmiline ja sooritatakse lődvestunult.




Lődvestage őlg ja őlavars, jőu rakendamine pole vajalik. Hoides küünarnukki vöökoha juures, tehke kiire liigutus őlani ja peatage järsult käsi. Jälgige, et liigutus toimuks vaid küünarnukist. See on heide taha. Järgmise lühikese löögiga liigutage kujuteldavat ritva ettepoole. Liigutus vőiks olla randme juurest umbes 20 cm pikk. See on heide ette.

Heiteliigutuse harjutamisel lődvestuge ja pidage meeles, et őnnestunud heite aluseks on rütm: heide taha - PAUS, heide ette - PAUS, heide taha - PAUS, heide ette - PAUS...
On veel üks harjutus heiteliigutuse őppimiseks ja heidetevahelise pausi harjutamiseks...

Kujutage ette, et peate märja pintsliga täis pritsima nii teie ees kui ka selja taga asuva seina. Seejuures üritage enda peale vőimalikult vähe vett ajada. Vett tuleb pritsida seina ülaossa. Samas vältige vee pritsimist lakke. Hoidke rannet fikseeritult, sirgelt. Nüüd tehke löök taha ja peatage käsi, seejärel sirge löök ette ja peatus. Kui liigutate kätt kaarjalt, lendavad veepritsmed lakke. Ranne peab liikuma vőimalikult sirgjooneliselt.

Proovige, kui kaugele suudate vett pritsida. Vaadake, kuidas mőjutab heitekaugust pintsli äkiline peatamine.
Lődvestuge ning pidage meeles rütmi: heide taha - PAUS, heide ette - PAUS, heide taha - PAUS, heide ette - PAUS...

JÄLGI RITVA

Kui harjutate heitmist, jälgige ridvatippu. Pange tähele, kuidas ritv töötab vedruna, "laadides" end heite ajal. Heide toimub pehmelt. Kui teie küünarvars kiirendab, paindub ritv tugevamalt ja pidurdamine paneb nööri liikuma suunda, kuhu oli viimati osutatud ridvatipp.

Jälgi tekkivat nöörikaart őhus ja ürita seda kujundada nii, et tekiks paralleelsete harudega kaar. Kui kaar on liialt avatud, siis liigub teie ranne arvatavasti kaarjalt, mitte sirgjooneliselt.